• 1.0692 0.13%
  1.0678 1.0703
 • 16.3708 0.03%
  16.3393 16.4217
 •   EURO
  17.5056 0.18%
  17.4590 17.5652
 • 1846.6 -0.38%
  1846.6 1854.7
 • 972.24-0.32%
  972.24 978.86
 • 29820.3 0.21%
  29535 29829
 • 1942.2 -0.95%
  1940.4 1965.7

Devalüasyon

Devalüasyon kelimesi köken olarak latin dillerinden gelmektedir. Fransızca dévaluation, ingilizce devaluation kelimesinden gelmektedir.

Devalüasyon: "Değerini Düşürme" anlamına gelmektedir.

Devalüe: "Değeri Düşürülmüş" anlamına gelmektedir. (de-value para = değeri düşürülmüş para).

develüasyon kelime anlamı

Devalüasyon tanımı

Bir para biriminin; yöneten devlet tarafından diğer ülke para birimlerine karşı değerinin azaltılması, kaybettirilmesidir. Devalüasyon, devletin ekonomiye müdahele etmesi olarak nitelendirilebilir.

Devalûasyon; sabit kur uygulayan; cari açık (dış ticaret açığı) veren ülkenin diğer ülkeler para birimlerine karşı kendi para biriminin değerinin düşürülmesi olayıdır. Amaçlanan; cari açığı azaltmaktır. Piyasadaki ithalat talebi fazlalığından, ihracat talebi fazlalığına yönelmesi amaçlanarak yapılan bir eylemdir.

Dalgalı kur rejiminde devalüasyon olur mu?

Dalgalı kur rejimlerinde devalüasyon olmaz. Ancak, tanım olarak sabit kur uygulayan ülkelerin yaptığı bir yöntem olarak belirtilse de, dalgalı kur uygulayan ülkenin kasıtlı olarak para birimi değerini düşürmesi de kelime anlamı olarak tarife uygunluk göstermekte. Türk Lirası'nda, dalgalı kur rejimi uygulanmaktadır. Bir günde yüzde 20% / 30% gibi değer kayıpları olmasa da, zamana yayılmış bir değer kaybı söz konusu.

develüasyon

Devalüasyon olursa ne olur?

- Dış ülkelerden mal alımı (ithalat) giderek zorlaşır.
- İç piyasalarda hareketlilik artar.
- Devalüe sonrası dış açık azalır fakat enflasyon artar.
- Satın alma gücünde ülke genelinde düşüş görülür.


Devalüasyonda Dolar Ne Olur? Euro Ne Olur?

Dolar tüm dünyadaki ekonomik gelişmelerden etkilenir. Bağımsız eder. Bir ülkenin para biriminin değerinin düşürülmesi sonucu haliyle dolarda artış gözlenir. Tanımda da belirtildiği üzere diğer dövizlerde genellikle yükselir.

Devalüasyonda Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın, ons bazında işlem görmekte olan bir emtiadır. Değeri 1 ons'un dolar karşısındaki değerine göre ölçülür. Bir ülkede; örneğin Türk Lirası'nda devalüasyon olduğu zaman, ons'un dolar bazında fiyatına bir etkisi olmaz. Fakat dolar artacağından altın fiyatlarında yükseliş gözlemlenir.

Develüasyonda Ev Fiyatları Ne Olur?

Develüasyon olduğu zaman enflasyon artar. Develüasyon olan para birimi karşısında diğer paralar, emtialar, finansal ve reel varlıklar yükselir. Haliyle ev fiyatları da bu durumdan etkilenerek yükselişe geçer. Serbest piyasa ekonomisinde önerilen fiyat satıcıdan gelse de son nihai fiyatı alıcı belirler. Fakat develüasyon sonrası değersizleşen para birimi karşısında insanlar evlerini en az enflasyon farkı kadar yüksek satmak isteyeceği için; develüasyon sonucu ev fiyatlarında aşağı yukarı develüasyon oranı kadar artış gözlemlemek mümkündür.

Devalüasyonda Bitcoin Ne Olur?

Bir ülkede para birimi devalüe olduğu zaman, o ülkenin para birimi karşısında; tüm diğer paralar ve finansal varlıklar artışa geçer. Bitcoin'in fiyatı dolar bazında değiştiği için, doğal bir sonuç olarak bitcoin ve diğer kripto paraların yükselmesi beklenir. Çünkü bitcoin fiyatı dolar olarak aynı kalmasına karşın doların devalüe para birimindeki yükselişi sebebiyle, hemen hemen devalüe oranı kadar bitcoin de yükselecektir.


DÖVİZ ÇEVİRİCİ

HESAPLA